KULLANIM VE BAKIM KLAVUZU İLE AYIP İADE KOŞULLARI

Kullanım ve Bakım Kılavuzu

1) Ayakkabı alırken sağ ve sol tekini birlikte deneyiniz. Ayağı sıkan ayakkabılar kesinlikle alınmamalıdır.

2) Ayakkabınız ayağınıza uygun ölçüde olmalıdır. Ayağa küçük gelen ayakkabılar erken deformasyon ve astar yırtılması gibi sorunlara yol açar.

3) Ayakkabının emmiş olduğu ter 24 saatte buharlaşır. Bu nedenle ayakkabılarınızı 2 gün ara ile giymeniz daha uzun süre kullanım olanağı sağlar.

4) Islak ve nemli ayakkabılar, kalorifer ve güneş altında değil, oda sıcaklığında ve içine emici madde doldurularak kurutulmalıdır. Kalorifer, güneş ışığı vb. gibi kurutma işlemlerinde ayakkabının yapışma yerlerinde açma, deride çatlama, leke ve şekil bozukluğu olabilir.  

5) Ayakkabı çamurlu veya kirliyken hafif nemli bir bez ile temizlenmelidir. Süet, nubuk vb. ayakkabıların bakımı düz derilere göre daha hassastır. Temizlik ve bakımı mutlaka fırça, silgi ve bakım ürünleriyle yapılmalıdır. Silikon bazlı spreyler kullanılmamalıdır.

6) Süet ayakkabılar, süet fırçası ya da silgisiyle temizlenmelidir.

7) Deri ayakkabılar, kendi renginde ya da natural bir cila ile cilalanmalıdır.

8) Nubuk ayakkabılar, nubuk silgisiyle ya da yumuşak bir süngerle temizlenmelidir.

9) Ayakkabılar muhtemel kokulara karşı mutlaka havalandırılmalıdır. Deformasyonu önlemek içinse ayakkabılar dinlendirilirken veya muhafaza edilirken mutlaka kalıba koyulmalıdır.

10) Ayakkabı rutubetli ortamlarda bekletilmemelidir.

11) Ayakkabılar kesinlikle çamaşır makinası veya elde yıkanmamalıdır. Çamaşır suyu, deterjan, vb. malzemelerle temizlenmemelidir.

12) Ayakkabınızı, yapısına ve amacına uygun koşullarda kullanmalısınız. Amaç dışı alanlar ve durumlarda kullanılan ayakkabılar kısa sürede yıpranacak ve telafisi mümkün olmayan deformelere yol açabilecektir.

13) Ayakkabıların bağlarını mutlaka açarak ve arka (fort) bölümlerine basmadan giyiniz (fort kırılması sonrasında ayakkabınıza hiçbir şekilde müdahale edilemez).

14) Ayakkabınızın derisinin üzerinde ayağınızın yapısına ve kullanım şekline göre kırışıklıklar, esnemeler meydana gelebilir. Bu kırışıklıklar ve esnemeler ayağın her esneyişinde (bükümünde) artacaktır. Ayakkabınızın üzerinde oluşan şekil bozukluklarını önlemek için uygun kalıplar kullanmanız tavsiye edilir.

15) Özellikle kösele, süet ve nubuk ayakkabıların karlı ve yağmurlu ortamlarda kullanılmaması, yalnızca lastik ve kauçuk tabanlı ayakkabıların kullanılması tavsiye edilir.

16) Ayakkabıyı mutlaka çekecek kullanarak giymemiz gerekir. Elinizle veya üzerine basarak giyilmeye çalışılan ürünlerde topuk kısmında yırtılma, bombe kırılması, dikiş sökülmesi ve deride deformasyon oluşmasına sebep olur.

17) Ayakkabılarınızı parlatmak için silikonlu sünger veya sıvı boya kullanmayınız. Derinin ömrünü kısaltır, kurumasına ve çatlamasına sebep olur.

18) Keten ürünler soğuk suda elde yıkanmalıdır. Ağartıcı, parlatıcı kullanılmamalı ve makinede yıkanmamalıdır.

19) Ayakkabılar ayağa uyum sağlayıncaya kadar ilk birkaç giymede ayağı sıkabilir veya vurabilir. Bu nedenle yeni ayakkabı ile dışarı çıkmadan önce evde giyerek birkaç kez denemekte fayda vardır.

20) İç astarında sentetik malzeme kullanılan ayakkabıların koku yapması ve su alması muhtemeldir.

21) İşlentisiz doğal derilerde, açık renkli olan ürünlerde (Vizon, Gri , Mavi, Yeşil, Kırmızı, Sarı vb.) boya ve bakımlarından sonra renklerinde koyulaşmalar meydana gelebilir.

22) Ayağın aşırı terlemesinden dolayı ayakkabı üzerinde oluşabilecek giderilmesi mümkün olmayan lekeler üretim hatası değildir.

23) Deri doğal bir üründür, nefes alır ve natürel bir esnekliğe sahiptir. Renk farklılığı, gözenek lekesi ve diken izi gibi derinin yüzeyindeki eşitsizlikler kalite hatası olmayıp ürünün doğallığını belgelemektedir.

24) Ayakkabılarınız plastik bir torba içinde saklamayınız, kuvvetli ışıkta ya da yoğun güneş ışığında uzun süre tutmayınız. Aksi taktirde, renk değişmeleri ile veya solmalarla karşılaşabilirsiniz. Güneş, ayakkabı üzerindeki deride renk solmasına sebep olabilir.

25) Terleyen ayaklar ve kar, derinin üzerinde tuzlanmaya neden olarak giderilmesi mümkün olmayan lekeler yapabilir.

26) Kirlenmiş ya da lekeli ayakkabılarınızı, sadece belgeli uzman temizleyicilerde temizletiniz.

27) Üstü el dikişli ayakkabılarda (saraçlı tabir edilen) dikiş yerlerinden ayakkabının su alabilir. Dolayısıyla bu tip ayakkabılarla kışın ve yağmurlu havalarda mümkün olduğunca su birikintilerine girmemelidir.

28) Fermuarlı olan bot ve çizmeler fermuar yerinden su alabilir. Bu nedenle, bu tip ayakkabılarla fermuar seviyesine çıkacak su birikintilerine girmemelidir.

29) Üzerinde “su geçirmez özelliği mevcuttur’’ ibaresi bulunmayan her türlü ayakkabının yağmurda su geçirebileceği unutulmamalıdır.

30) ‘’Crazy’’ denilen (sığır derisi kullanılan ve derinin doğal görüntüsünü bozmamak amacıyla işlem yapılmayan) deri kullanılan ayakkabılarda, aynı ayakkabının sağ ve sol tekinin renklerinde farklılıklar söz konusu olabilir. Bu durum derinin özelliğindedir; bir hata değildir.

31) Yürürken veya otururken ayakkabıların birbirine sürtünmesi nedeniyle tabanlar deriyi zedeleyebilir; hatta açık renk ayakkabılarda zaman zaman deriyi boyayabilir. Yürüme fizyolojisinde ayakkabıların birbirine sürtünmesi normal değildir. Bu tip alışkanlıklardan doğan yıpranma ya da boyamalardan kullanıcı kendisi sorumludur. Sürtünme, çarpma vb. sebepler üretim hatası olarak değerlendirilmez.

32) Keten ürünler, ıslak ve nemli bırakılmaları, deniz suyu ile temas ettirilmeleri, kullanılan ve uygulanan temizleyici ve parlatıcı maddeler ve aşırı terleyen ayaklarda çorapsız ve sürekli kullanılmaları gibi nedenlerden dolayı renk verebilirler.

33) Ürün bağcıklarının düzgün olarak bağlanması ve ürünün içerisinde ayağın hareketsiz kalması sağlanmalıdır. Aksi takdirde, ürünün iç fort astarında yırtılma oluşabilir, fort lastiklerinde ise kırılma ve içten dışa doğru deformasyon görülebilir.

34) Ayağın anatomik yapısı itibari ile deri, süet ve keten ürünlerde yanlara doğru genişleme ve kırışıklıklar olabilir; bu normaldir.

35) %100 Deri Ayakkabı ve Çanta'larınızı solvent içerikli kimyevi maddeler ile temizlemeyin veya direk temas ettirmeyin. (Alkol, Islak Mendil vb.) Kullanılması durumunda deride çatlama, leke ve şekil bozukluğu olabilir.  

Ayıptan Kaynaklı Hakların Kullanımı ve İade Şartları

1) Alıcı’nın satın alınan ürün üzerinde ve internet sitesinde yer alan kullanım talimatlarına ve saklama koşullarına aykırı kullanımları neticesinde oluşan zarardan Satıcı sorumlu tutulamayacaktır.

2) Alıcı ve/veya teslim alan kişi, teslimat sırasında ürün/ürünlerin sağlam, eksiksiz, belirtilen niteliklere uygun ve mevzuatın gerektirdiği şekilde teslim edilip edilmediğini kontrol etmekle yükümlüdür. Teslimat sırasında hasarlı olduğu belirlenen ürün/ürünler hakkında nakliye şirketi yetkilisi ile birlikte tutanak tutulması gerekmektedir. Aksi takdirde ürünlerdeki hasar ve hatalardan Satıcı sorumlu tutulmayacaktır.

Üründe üretimden kaynaklı ayıp olduğunu düşünen kullanıcı/alıcı gözle görünür ve/veya kontrolle tespit edilebilir ayıplar yönünden ALICI tüketici ise en geç 30 gün içinde, ALICI tüketici değil ise en geç 8 gün içerisinde; [email protected] adresine ayıbı, nasıl ve ne zaman tespit ettiğini, kendisine ulaşılabilecek iletişim bilgilerini detaylı şekilde açıklayarak/belirterek ayıp ihbarında bulunmak zorundadır. Aksi takdirde süresinde yapılmayan ayıp ihbarı nedeniyle kullanıcı/alıcı ayıba ilişkin haklarını kullanamaz.

Tüketicinin sözleşmenin kurulduğu tarihte ayıptan haberdar olduğu veya haberdar olmasının kendisinden beklendiği hallerde SATICI sözleşmeye aykırılıktan bahisle sorumlu tutulamayacaktır.

3) Mail adresi üzerinden ayıp ihbarı akabinde gönderilen maili ekleyerek veya aynı süre içinde aynı şekilde ıslak imzalı dilekçe ile Alıcı; Ürünü aşağıdaki iade adres ve iletişim bilgileri ile incelenmek üzere göndermek zorundadır. Ürünle ve dilekçe ile birlikte fatura ve satın alma bilgisine ilişkin evrakları eksiksiz şekilde ürün ile birlikte gönderilmelidir.

4) Gözle görünür veya kontrolle tespit edilebilir ayıplar yukarıda belirtilen süreler içerisinde diğer gizli ayıplar ise teslim tarihini müteakip en geç 2 yıl içinde ortaya çıkar çıkmaz ihbar edilmiş olması kaydıyla; talep ve ürünün yukarıda belirtildiği şekilde eksiksiz şekilde teslim edilmesinden sonra 30 iş günü içerisinde; başvurunun uygun olarak yapılıp yapılmadığı akabinde ise iddia edilen hata/hasar/eksiklik vb. olgunun var olup olmadığı var ise kullanıcıdan ve kullanımdan mı yoksa üretimden mi kaynaklandığı tarafımızca incelenecek ve neticelendirilecektir.

6) İnceleme neticesinde başvurunun başvuru şartlarına uygun olarak yapılmadığı, iddia edilen hata/hasar/eksiklik vb. olgunun var olmadığı yahut var olmakla birlikte ortaya çıkan ayıbın kullanıcıdan ve/veya kullanımdan kaynaklı olduğunun tespit edilmesi halinde gönderilen tüm materyaller kargo ücreti ve doğması halinde gümrük ve diğer vergi / harç masrafları Alıcı’ya ait olmak üzere geri gönderilir. Ayrıca inceleme sonucu ve gerekçeleri Alıcı’ya bildirilir.

7) İnceleme neticesinde iddia edilen hata/hasar/eksiklik vb. olgunun üretimden kaynaklı ayıp olduğunun ve ayıp hakkının süresinde tüm yasal şartları ile birlikte kullanıldığının anlaşılması halinde; basit onarım ile giderilebilecek ayıplar giderilerek tüm masraflar tarafımıza ait olmak üzere Alıcı’ya ek bir nakliye bedeli talep edilmeksizin gönderilir. Basit onarım ile giderilemeyecek ayıplar yönünden Alıcı’nın ayıpsız misli ile değişimi veya bedel iadesi seçimlik haklarından hangisini kullandığına göre neticelendirilir. Ürünün misli ile değişimi o günkü şartlarda stokta olmama, üretimden kaldırılmış olma vb. sebepler ile mümkün değilse bedel iadesi yapılır.

8) Ürünün iade veya değişiminin yapılmasına karar verilmesi halinde Alıcı’nın ürünlerin kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarlarını eksiksiz olarak teslim etmesi gerekmektedir. Bedel iadesi yapılmasına karar verilen ürünün faturası kurumsal ise,  kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Bu eklentilerin teslim edilmemesi halinde değişim veya iadenin yapılıp yapılmamasında inisiyatif Satıcı olarak tarafımıza aittir.

LoıeIstanbul Ayakkabı Hazır Giyim Mağazacılık Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi Adres: İOSB Mahallesi, Eski Turgut Özal Caddesi, No1/2 Başakşehir / İstanbul

Telefon: 0212 471 43 51

 

E-posta: [email protected]

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR